خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

راه حل مشکلات داوری در فوتبال ایران

  مشکلات داوری در فوتبال ایران

  اشتباهات داوری در مسابقات فوتبال کشورمان این روزها بحث های فراوانی را برانگیخته است که می خواهم چند نکته را در این خصوص بیان کنم:

  1-    بخش عمده ای از تصمیمات نادرست داوران حاصل اشتباهات سهوی و غیرعمدی است. قطعا هریک از تیم های لیگ به سوابق قضاوت ها مراجعه کنند ،خواهند دید که اشتباهات به نفع یا به ضرر آن ها انجام شده است . از این بخش عمده هم ، بخش عمده ای از تصمیمات نادرست داوران در دو فصل اخیر به دلیل فشار روانی و  استرسی است که روی آن ها اعمال شده است. برای مثال ، این که داور نخبه کشورمان در ضربات پنالتی پایان وقت اضافه، بعد از پنالتی سوم سوت بزند ، جز عدم تمرکز و فشار روانی دلیل دیگری ندارد. با توجه اندکی که به مهارت های روانشناختی داوران انجام شده است و فشار روانی سنگینی که روی داوران وجود دارد، انتظار عملکرد خوب ازآنان نابه جاست. قدم اول برای کاهش اشتباهات داوران برداشتن فشار روانی و استرس از روی آنان است. کمیته داوران، سازمان لیگ و ارکان فدراسیون باید حمایت کامل و قاطع خود را از داوران اعلام کنند نه این که برای حفظ منصب خود، به انتقاد علنی و زیر سوال بردن علنی عملکرد داوران دست بزنند و محرومیت های سنگین چهارجلسه ای برای داورانی اعمال کنند که نه حقوق مناسبی دریافت می کنند و نه شان و منزلت اجتماعی قابل ذکری در محیط های فوتبال دارند. به عنوان یک اقدام عاجل، برگزاری دوره های آموزش مهارت های روانی حائز اهمیت خواهد بود.

  2-    بخش دیگری از اشتباهات ، به دلیل آمادگی جسمانی پایین داوران است. یادمان نرفته است که تست های آمادگی جسمانی ابتدای فصل به دلیل تقارن با ماه رمضان ، سبک تر گرفته شدند و نتایج آن این است که اغلب داوران کشورمان مشکل اضافه وزن دارند. داوری که با دشواری زیاد خود را در صحنه های بازی حاضر می کند تمرکز کمتری برای اتخاذ تصمیمات صحیح خواهد داشت. بر این اساس ، هرچه سریع تر باید مربیان بدنساز نخبه ای برای افزایش آمادگی جسمانی داوران بکار گرفته شوند.

  3-    بخش سوم اشتباهات داوران حاصل  عدم دانش کافی است. در این زمینه باید بپذیریم که همچون سایر بخش های آموزشی در کشورمان، بهای کافی به آموزش داوران نداده ایم و دچار مشکل اساسی هستیم. به عنوان یک اقدام عاجل برگزاری دوره های بازآموزی با کمک مدرسین بروز فیفا می تواند کمک کننده باشد.

  4-    بخش دیگری از اشتباهات داوران به دلیل عدم امنیت جانی است. مسئولانی که به راحتی از عملکرد داوران انتقاد می کنند باید پاسخ دهند که آیا جریمه هایی که برای ضرب و شتم داور در بازی چوکای گیلان در نظر گرفتند خنده آور نبود؟ سخنان خداداد عزیزی و سایرین درباره تهدید جانی داوران بازی در اهواز چقدر جدی گرفته شد؟ با گزارش هایی که از ورود اسلحه سرد و گرم به استادیوم آّبادان وجود داشت چه اتفاقی افتاد؟ آیا فحاشی های فراوانی که در همه استادیوم های کشور انجام می شود و صدا و سیما صرفا صدای ورزشگاه را کم می کند تا مردم نشوند، با کم کردن صدای ورزشگاه پاک می شود؟ چه اقدام عملی برای این موضوع انجام شده است؟  یا در قبال مشکلاتی که مسئولان تراکتورسازی در یکی از بازی های طول فصل برای بازگشت داوران به شهرشان ایجاد کردند چه برخوردی شد که بعد از بازی پایانی لیگ وزیر محترم ورزش دستور  بررسی دادند و یکی از بهترین داوران کشور را قربانی مصلحت اندیشی های سیاسی کردند؟ آقای دکتر گودرزی عزیز ، هنگامی که آن همه مشکلات برای داوران ایجاد شد کجا تشریف داشتید؟ کجای عقل سلیم حکم می کند که با مزایای اندکی که قضاوت در فوتبال ایران دارد، کسی خانواده و جان و مال خودش را در معرض خطر قرار دهد؟ اگر بگویید که داورانی که نمی خواهند بروند هم قطعا به جایی خواهیم رسید که داور به تعداد کافی برای بازی ها نداشته باشیم و بخواهیم بیش از ظرفیت بدنی  و ذهنی داوران از آنان استفاده کنیم یا داوران خارجی بکار بگیریم که اصلا شایسته نیست.

  5-    این که داوری کشورمان پاک پاک است یا کاملا مهندسی شده و برنامه ریزی شده است  هر دو غلط است. چون در این زمینه سیاه یا سفید نداریم. با توجه به فساد اداری و مالی که در همه جای مملکت حتی قوه قضائیه وجود دارد و قابل انکار نیست طبیعی است که بخشی از جامعه قضاوت فوتبال ایران هم بیمار باشد و به طور برنامه ریزی شده تصمیمات نابجا بگیرد. در واقع اگر بخواهیم بگوییم داوران کاملا پاک هستند به این گروه فاسد که در بین شان مربی بازیکن مدیر و دلال هم هستند اجازه می دهیم که خود را در لای اشتباهات سهوی پنهان کنند. بنابراین در این زمینه باید تصمیمات جدی تر و عملیاتی تری در خصوص مبارزه با فساد ازجمله داوری اتخاذ شود.

  به طور خلاصه چند اقدام باید به طور فوری انجام شود تا مشکلات داوری کاهش یابد: افزایش امنیت و کاهش فشار روانی و استرس  داوران ، افزایش آمادگی جسمانی و مهارت های ذهنی داوران، برگزاری منظم دوره های بازآموزی، مقابله فوری و بدون ملاحظه کاری با فساد در فوتبال.

  همین طور پیشنهاد می کنم انانی که واقعا خواهان برطرف شدن مشکلات داوری هستند کمپینی برای حمایت از داوران تشکیل دهند تا اعتماد به نفس شان افزایش یابد.


  این مطلب تا کنون 12 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : داوران ,اشتباهات ,داوری ,روانی ,بازی ,فوتبال ,فشار روانی ,آمادگی جسمانی ,مشکلات داوری ,اشتباهات داوران ,فوتبال ایران ,افزایش آمادگی جسمانی ,تصمیمات نادرست داوران ,
  راه حل مشکلات داوری در فوتبال ایران

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر